تبلیغات
مؤسسه هونر
مؤسسه هونر

تنها مرجع تخصصی کنکور هنر با مجوز رسمی از آموزش و پرورش


تکنیک خلاصه برداری‎

نوشتن عبارت، مفاهیم و موضوعات کلیدی متن، به طوری که در مرور‎ ‎مطالب، با نگاه کردن و خواندن ‏خلاصه‌ها، همه مطالب خوانده شده  ‎یادآوری شود. یک روش بسیار مطلوب این است که از خلاصه‌ها نیز دوباره ‏خلاصه‎ ‎برداری شود‎.

 

تکنیک سازماندهی مطالب‎

این تکنیک باعث افزایش درک و سرعت یادگیری و سهولت در بازیابی مطالب‎ ‎آموخته شده می‌شود. برای سازماندهی ‏مطالب استخراج سه بخش از متن اصلی مورد‎ ‎مطالعه لازم است که عبارتند از‎:

موضوع اصلی: موضوعی که تمامی مطالب را در بر می‌گیرد و بقیه مطالب حول و حوش آن می‌چرخد‎.نکته‌های اصلی: خطوط و اندیشه‌های اصلی و مهم هستند که در مجموع موضوع اصلی را می‌سازند و از صراحت ‏بیشتری برخوردار است.

نکات جزئی: اطلاعات جزئی‌تر هستند که به صورت مثال‌ها، نمونه‌ها، عکس و تصویر اطلاعات واقعی مطرح می‌گردند‎.‎
 

تکنیک علامت گذاری در متن‎

در این تکنیک علامتهایی را بر روی متن اصلی انجام داده، از قبیل علامت‎ ‎گذاری به شکلهای مختلف در متن، خط ‏کشیدن زیر عبارات مهم، حاشیه نویسی و‎. ..، این موارد بسته به سلیقه‌های افراد متفاوت می‌باشد. اما نکته مهمی‎ ‎که در ‏هر نوع علامت گذاری حائز اهمیت است این است که، بهتر است همانند‎ ‎تکنیک سازمان دهی، مطالب را در سه دسته ‏مجزا موضوع اصلی، نکته اصلی،‎ ‎موارد جزئی (قرار داده و آن‌ها را با علامتهای مختلف نشان دهید)در کنار روش مطالعه عوامل محیطی نیز در میزان یادگیری تأثیر دارد. یک محیط مناسب باعث توجه و تمرکز بهتر و ‏بیشتری می‌شود‎.

 

حذف عوامل مزاحم فکری‎

مواردی هست که بخش عظیمی از وقت و فعالیت ذهنی را موضوعاتی به خود مشغول‎ ‎می‌دارند که هیچ رابطه با موضوع ‏ندارند، موضوعاتی مانند: رفتار معلمان و‎ ‎استادان، افزایش شهریه و نوع رفت و آمد و … برخی از موضوعاتی هستند ‏که‎ ‎موقع مطالعه اگر به آن‌ها فکر شود از کارایی مطالعه می‌کاهد. برخی حتی خیال‎ ‎پردازیهایشان را موقع مطالعه انجام ‏می‌دهند؛ که به شدت فکر را آشفته کرده‎ ‎و تمرکز را از بین می‌برد. توصیه کلی این است که ذهن خود را از افکار‎ ‎مختلف پاک کنید تا بر روی موضوع مورد مطالعه تمرکز کنید، مطالعه را کنار‎ ‎بگذارید و زمانی مطالعه را شروع کنید که ‏سرحال، علاقمند و متمرکز هستید‎.

 

فراهم کردن محیط مناسب‎

محل و مکانی که مطالعه در آنجا انجام می‌شود باید مناسب باشد. منظور از‎ ‎محل مناسب مکانی است که آرام، ساکت و ‏دور از عوامل مزاحم محیطی باشد، این‎ ‎باعث تمرکز بهتر روی موضوع مطالعه می‌شود. بعضی افراد محل و زمانی را ‏برای‎ ‎مطالعه انتخاب می‌کنند که بسیار شلوغ و پر سرو صدا است و بعضی از افراد‎ ‎رختخواب را برای مطالعه انتخاب ‏می‌کنند و توقع یادگیری سطح مطلوب را‎ ‎دارند، ولی از این حقیقت غافلند که این محل‌ها بدترین محل برای مطالعه است. ‎


سه شنبه 12 خرداد 1394 توسط یلدا دستمرد | نظرات ()مرجع تخصصی کنکور هنر"کارشناسی و کارشناسی ارشد"با مجوز رسمی آموزش و پرورش

یلدا دستمرد

مؤسسه هونر

کارنامه نفرات برتر
حوزه و تاریخ امتحانات تغییر رشته به هنر
منابع دروس تخصصی هنر کارشناسی
منابع دروس عمومی کارشناسی
کلاس های رایگان تغییر رشته به هنر!
توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز
تفکر انتقادی
اهمیت برنامه ریزی
چهل نکته مهم برای مطالعه
درباره مؤسسه هونر
چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم
پنج تکنیک تمرکز
تکنیک خلاصه برداری‎
روش‌های مطالعه و یادگیری
اطلاعیه ‌سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور در باره:‌ تاریخ‌، نحوه‌ پرینت كارت‌ و محل رفع نقص كارت شركت در آزمون سراسری‌ سال 94

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد

قالب وبلاگ