تبلیغات
مؤسسه هونر
مؤسسه هونر

تنها مرجع تخصصی کنکور هنر با مجوز رسمی از آموزش و پرورش


اهمیت برنامه ریزی

در عصر حاضر اهمیت برنامه ریزی در همه ی زمینه های فردی، اجتماعی و سازمانی بر همه ی ما به وضوح روشن است. برنامه ریزی برای درس خواندن هم مربوط به فردیت ما می شود، و همین فردیت ماست که جامعه را می سازد.

ساعت یک وسیله است برای غافلگیری، زمانی که اگر حواسمان به آن نباشد به سرعت می گذرد و نمی توانیم جلویش را بگیریم و بدتر از همه اینکه اگر برایش برنامه ای نداشته باشیم جلوی همه ی کارهایمان را خواهد گرفت.

 

"تو ممکن است تأخیر داشته باشی اما زمان نه"

 

زمان مثل یک رود پر شتاب در جریان است و تنها راه کنترل آن سدّ برنامه ریزی است.

 

"نقل شده است که زنی نادان و احمق در قریش بوده است که چیزی را می بافته و پس از بافته شدن، آنها را می شکافته است. این داستان به عنوان کنایه برای افرادی به کار می رود که عملی را بدون آگاهی آغاز می کنند و پس از مدت کوتاهی با حالتی پشیمان سر جای اول باز می گردند. قرآن مجید انسانها را از انجام دادن چنین افعال احمقانه ای نهی کرده است. پیامبر اسلام نیز با استناد به این آیه مبارکه می فرماید: «هیچ کاری را بدون عقل و علم انجام ندهید»"

مطالعات نشان داده که اگر روزانه کمتر از 10 دقیقه وقت برای برنامه ریزی صرف کنیم، می توانیم ساعت ها زمان را در روز برای خود ذخیره نماییم.

 

فواید برنامه ریزی:

  1. ایجاد آرامش -  خیال ما از اینکه اکنون چه کارهایی باید انجام دهیم راحت می شود
  2. نظم و تعادل -  موجب می شود به مسائل مختلف در زندگی به میزان لازم وقت صرف کنیم، به این دلیل که انسان میل دارد اموری را انجام دهد که بیشتر از آن لذت می برد و گاهی از چیزهای پراهمیت اما کوچک غافل می شود.
  3. افزایش تمرکز - داشتن آرامش و تعادل موجب کاهش استرس و در نتیجه ایجاد تمرکز بیشتر می شود.
  4. صرفه جویی در وقت - می توانیم با ذخیره کردن زمان می توانیم فعالیت های بیشتری را در طول روز انجام دهیم و یا زمان ذخیره شده را به انجام اموری بگذرانیم که ما را بیشتر راضی نگه می دارد.
  5. امید به آینده وقتی برای آینده ی خود هدف داشته باشیم دیگر در حال درجا نخواهیم زد و همیشه رو به جلو خواهیم رفت، حرکت به جلو امید ما را نیز تقویت می کند.
  6. کاهش اضطراب وقتی ما در زندگی آمادگی مقابله با شرایط مختلف را داشته باشیم و طبق برنامه ی از پیش تعیین شده پیش برویم دیگر نگرانی ها ما را به بند نخواهند کشید.
  7. تقویت حافظه -  وقتی همه ی کارها به ترتیب انجام شود، اظطراب کاهش یابد، امید وجود داشته باشد، دیگر احساس حواس پرتی نخواهیم کرد، در این شرایط است ذهن ما فرصت طبقه بندی اطلاعات را پیدا می کند و به مرور زمان ظرفیت حافظه ی ما افزایش می یابد.
  8. تقویت اراده و افزایش اعتماد به نفس وقتی شما همه ی مهارت های بالا را بدست آورید دیگر خود را برای انجام هیچ کاری ضعیف و کوچک نمی پندارید و از خود رضایت خواهید داشت.

 

پس جلوی ضرر را از همین حالا می توان گرفت. ما در طول روز ساعات زیادی را صرف تفریح، کار، فیلم دیدن، معاشرت و ... می کنیم ولی آیا تا به حال برای درس خواندن که از 7 سالگی با آن مواجه هستیم برنامه ریزی داشته ایم!؟

شما وقتی قصد عزیزمت به سفری را دارید از روزها قبل خود را مهیا می سازید، وسایل خود را جمع می کنید، به کارهایتان را سامان داده، خرید می کنید و در نهایت با رزرو بلیط عازم سفر می شوید... !

آیا کنکور مانند یک بلیط بخت آزمایی نیست!؟ بلیطی که 12 سال انتظارش را کشیدیم؟ و اکنون فرصت کمی داریم تا وسایل و ابزار سفر را فراهم سازیم تا عازم سفری پرماجرا شویم، سفری که می تواند زندگی ما را دست خوش تغییرات فراوانی سازد، سفری که باید از همین ابتدا پیش بینی نیازهایمان را بکنیم و دست پر رهسپار شویم و هیچ وقت از لطف او غافل نشده و شکرگزار باشیم که اگر تا همین جا رسیده ایم با قدرت و خواست اوست و اگر او بخواهد می شود ....

 

...... شکیبا باشید.......

 

*****  من می خواهم با برنامه ریزی مطالعه کنم ****


شنبه 13 تیر 1394 توسط یلدا دستمرد | نظرات ()مرجع تخصصی کنکور هنر"کارشناسی و کارشناسی ارشد"با مجوز رسمی آموزش و پرورش

یلدا دستمرد

مؤسسه هونر

کارنامه نفرات برتر
حوزه و تاریخ امتحانات تغییر رشته به هنر
منابع دروس تخصصی هنر کارشناسی
منابع دروس عمومی کارشناسی
کلاس های رایگان تغییر رشته به هنر!
توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز
تفکر انتقادی
اهمیت برنامه ریزی
چهل نکته مهم برای مطالعه
درباره مؤسسه هونر
چگونه درک مطلب خود را افزایش دهیم
پنج تکنیک تمرکز
تکنیک خلاصه برداری‎
روش‌های مطالعه و یادگیری
اطلاعیه ‌سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور در باره:‌ تاریخ‌، نحوه‌ پرینت كارت‌ و محل رفع نقص كارت شركت در آزمون سراسری‌ سال 94

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد

قالب وبلاگ